X
Ölümden Sonra Son Kare: Post Mortem Fotoğraflar - Cezmi Kalorifer
Ölümden Sonra Son Kare: Post Mortem Fotoğraflar

Post mortem “ölümden sonra” demektir. Post mortem fotoğrafları ise ölen kişiyle son bir anı olması için çekilen fotoğraftır.

19. yüzyılda yakınlarını kaybeden insanlar ilginç bir geleneği sürdürerek cansız bedenlerle fotoğraf çekiliyorlardı. Konunun kaynağı 15. yüzyıla dayanıyordu. O zamanlar ressamlar, ölen rahiplerin resimlerini çizerlerdi. Şimdi geriye dönüp baktığımızda bu biraz çılgınca görülebilir. Ama ölü kişinin yakınları ölünün resminin çizilmesindense fotoğraf çektirmeyi tercih ederlerdi. Özetle amaç ölen kişinin ardından son bir anı bırakmaktı. Ölen kişilerin daha önce çektirdikleri herhangi bir fotoğrafı yoktu aile bireyleri de hatıra kalması amacıyla ölülerini canlı gibi giydirir, süslerlerdi.Fotoğraflarda genelde diğer aile bireyleriyle birlikte poz verilirdi.

Bu arada dikkatli baktığınızda bazı fotoğraflarda o dönemde pozlama tekniği uzun sürdüğü için ölü kişiler canlı ve net çıkarken fani kişiler flu bir şekilde çıkmıştır. Bazılarının ise ölü mü yoksa diri mi olduğunu ayırt edemeyebilirsiniz.

(listelist.com / Yunus Emre Erk)

ÖNERİLEN ALBÜMLER