X
20 Nükleer Santrale Eşit Güneş Panelleri - Blog - Cezmi Kalorifer
20 Nükleer Santrale Eşit Güneş Panelleri
3.749 okunma

20 Nükleer Santrale Eşit Güneş Panelleri-595541794.jpeg

Almanya’nın yenilenebilir enerjilere yaptığı yatırımlar sonucunda güneş enerjisi santrallerinden saatte 22 gigawattlık elektrik ürettiği, bu rakamın tam kapasite ile çalışan 20 nükleer santralden elde edilecek elektrik enerjisine eşit olduğu belirtildi.

Alman hükümeti Fukushima nükleer felaketi sonrasında nükleer enerjiden vazgeçme kararı almştı. Bu kapsamda halihazırda faaliyette bulunan 8 nükleer santral hemen kapatılmış geride kalan 9 santralinde 2022 yılına kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Hükümet yetkilileri enerji ihtiyacının giderilebilmesi için rüzgar, güneş, bioyakıt gibi yenilenebilir enerjilere yönelik yatırımlara hız verileceğinin de altını çizmişti.

Açıklamayı yapan Yenilenebilir Enerji Enstitüsü direktörü Norbert Allnoch, bu miktarın Almanya genelindeki elektrik ihtiyacının %50′sini karşıladığını da sözlerine ekledi.

Bu rekor seviyedeki üretim işgünü olan Cuma için tüm ülke elektrik ihtiyacının 3′te birini karşılarken, fabrika ve işyerlerinin kapalı olduğu Cumartesi günü için ise elektrik ihtiyacının yarısına tekabül ediyor.

Hala nükleer enerji diyorsanız sevgiler saygılar.


3.749 okunma

ÖNERİLEN YAZILAR