X
Hangi Teknik Direktör Hangi Kitabı Okuyor ? - Blog - Cezmi Kalorifer
Hangi Teknik Direktör Hangi Kitabı Okuyor ?
2.842 okunma

Hangi Teknik Direktör Hangi Kitabı Okuyor ? -131702659.jpeg

Türk futbol aktörlerinin sanat ve edebiyattan uzak olduğu iddiaları her dönem çok tartışılır oldu. Türkiye'nin önde gelen klüplerinde teknik direktörlük yapan isimler kitap ve sanata bilindiği kadar uzak değil. Peki, hangi teknik direktör hangi kitabı okuyor?

FATİH TERİM: MÜKEMMELE ULAŞMANIN 163 YOLU
Tom Peters imzalı kitapta, bağlantı kurmak, sunum yapmak, yazı yazmak, etkin bir dinleyici olmak, hataya açık olmak, yetkilendirmek, egodan arınma, teşekkür etmek, özür dilemek, takdir etmek, sabırlı olmak gibi konuların yaşamdaki önemi anlatılıyor.

AYKUT KOCAMAN: KARAMAZOV KARDEŞLER
Kocaman, “Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler’ini okuyorum” diyor. Aykut Hoca sezon başından beri bu dünya klasiğini okuyormuş. Kitaptan çok etkilenmiş. Bu başyapıtta bir aile ve onun yaşadığı felaketlerle birlikte Rus toplumunun geçirdiği sarsıntılar anlatılıyor. İnsan ruhunun en ince ayrıntısından kesitler sunarak. Dimitri Karamazov, bir trajedi kahramanı.

SAMET AYBABA: MEVLANA VE ŞEMS
Aybaba, “Mevlana ve Şems ile meşgulüm” diyor. Ayrıca, “Mevlana’dan güzel sözler kitabını da nereye gitsem yanımda taşıyorum. O sözler beni rahatlatıyor” diye de ekliyor. Sezona eldeki imkanlarla sıkıntılı başlayan Samet Aybaba, ilk yarıda çok başarılıydı. Gerçi her maçında bir korku filmi de yaşanmadı değil. Bu süreçte Samet Aybaba, Mevlana’nın huzur dolu dünyasına sığınarak güç toplamış gibi gözüküyor.

MUSTAFA DENİZLİ: DOĞU'NUN ELÇİSİNDEN YÜCE DİVANA
Mustafa Denizli, “Geçtiğimiz günlerde yaşama veda eden kayınpederim Şerafettin Elçi’nin biyografisini okuyorum. Hasan Kaya’nın Doğu’nun Elçisinden Yüce Divan’a adlı kitabı. Ortaokul sondan beri kitap okurum. Ömer Seyfettin’in Diyet’i ilk okuduğumdur. Osmanlı tarihini çok okudum. Dünya kültürlerini anlatan kitaplara meraklıyım. Uzak Doğu, Pers, Mezopotamya, Roma uygarlığı hep ilgimi çekmiştir.” diyor.

HİKMET KARAMAN: LÜZUMLU ADAM
Hikmet Karaman; İshak Alaton’un hayatını anlatan ‘Lüzumlu Adam’ kitabını okuyor.

FUTBOLCULARDA KİM NE OKUYOR?
Fenerbahçe’de en çok okuyan Bekir İrtegün. Bekir, yanardağlar/volkanlar üzerine araştırma yapıyor. Hatta şu aralar İzlanda’daki yanardağ patlamasının iklimi nasıl değiştireceğiyle ilgili kitaplara merak salmış.

Yabancılardan Dirk Kuyt iyi okuyanlardan. Galatasaray’da en çok okuyan futbolcu Cris(Tabi artık değil). Eskilerden Popescu, Capone iyi okurmuş. Belediye’den Cihan Haspolatlı, Orduspor’dan Hasan Kabze çok kitap okuyanlardan. Trabzonspor’dan Giray Kaçar ve Beşiktaş’ın genç kalecisi Cenk de kitapla yatıp kalkanlardan. Hatta Cenk’in bir röportajında Nietzsche’den ‘Unutmak iyileştirir’ sözünü kullanmışlığı bile var.


2.842 okunma

ÖNERİLEN YAZILAR