X
Sakalın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası - Blog - Cezmi Kalorifer
Sakalın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası
61.249 okunma

Kadınlara daha çekici görünmenin yanı sıra, sakalın sağlık açısından çeşitli faydaları olduğu bilimadamlarınca ispatlanmıştır. İşte bu faydalar 5 tanesi:

(n99.org / OnurOzcan )

1. Cilt Kanserini Önlemeye Yardımcı Olur
Sakalın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası-1632608834.jpeg
Southern Queensland Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda, sakalın zararlı olan UV ışınlarının yüzde 95′ini engellediği sonucuna varışmıştır. Daha az UV ışınına maruz kalan ciltte ise kanser riski de aynı şekilde azalmaktadır.

2. Astım ve Alerjiye Karşı Bariyer Oluşturur
Sakalın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası-1272461159.jpeg
Polen ya da toza karşı alerjiniz, hatta astım sıkıntınız bile varsa, uzun sakallar alerjenlere karşı filtre oluşturduklarından sizi bu rahatsızlıklara karşı korur. Özellikle bıyıkların alerjenlerin teneffüsünü engelleme açısından olldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

3. Cildinizin Geç Yaşlanmasını Sağlar
Sakalın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası-1324863688.jpeg
Sakallar cildiniz nemli tutar ve soğuk havayla beraber rüzgara karşı cildinizi koruyarak cildinizin kurumasını engeller. Böylece nemli kalan cildiniz daha geç yaşlanır. Bunun yanı sıra, sakallı cilde sürülen nemlendirici sakalsız cilde sürülen nemlendiricen daha etkilidir, çünkü sakalsız ciltte nemlendiricinin etkin kalma süresi de dış faktörlere daha çok maruz kalacağından azalır.

4. Soğuk Algınlığa Karşı Korur
Sakalın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası-1849063739.jpeg
Özellikle çene ve boyunda çıkan sakalların sıcaklığı hapsetmesinden kaynaklı olarak soğuk anlığa karşı koruyucu rol edindiği London Clinic’te görevli Doktor Felix Chua tarafından sakalın faydası olarak eklenmiş.

5. Bakteriyel Enfeksiyonlara Karşı Engel Oluşturur
Sakalın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası-1006852632.jpeg
London Clinic’te görevli dermatolog Dr. Martin Wade, traş olmanın sebep olabileceği tahriş, bakteriyel enfeksiyon ve folliculitis denilen deride oluşan kızarıklık gibi sorunlarla karşılaşmamak için erkeklerin sakal bırakabileceğini belirtiyor.

61.249 okunma

ÖNERİLEN YAZILAR