X
Sayfaya Gelen Klişe Tepkiler - Blog - Cezmi Kalorifer
Sayfaya Gelen Klişe Tepkiler
3.981 okunma

1 - İçerikleri hep başka yerden araklıyorsun
Öncelikle sayfanın sloganının "Sanal dünya'da ordan burdan bulup beğendiği şeyleri takipçileriyle paylaşan hümanist kişilik." olduğunu görmediyseniz bilin isterim. Yani kısaca içerik üreticisi değil yayınlayıcısıyım. Bu sitelerin piyasada örneklerini çokça görebilirsiniz. Özellikle bu tarz site ve sayfalardan aldığım içerikler için "Hırsızsın ne çalıyorsun" diyenlerin savundukları site veya sayfalarında arak (sizin tabirinizle) içeriklerden oluştuğu unutulmamalıdır. Bir içeriği ilk paylaşan içeriğin sahibi olmaz. İçeriğin sahibi yapandır. Eğer içeriğin gerçek sahibini biliyorsam veya bana bunu sonradan bildirirse paylaşımların açıklama kısmına isimlerini ekliyorum. Misal bobiler - zaytung gibi orjinal içerik üreten sitelerden aldığım içerikleri "Cezmi kalorifer'in bobiler seçmeceleri" gibi bir albüm içinde, yapan kişinin nicki ile paylaşıyorum.

Dipnot: İnanın savunduğunuz site veya sayfaların sahip veya çalışanlarıyla bu tarz tepki verenleri konuşup gülüşüyoruz. Torrentten çatır çatır film, dizi, müzik indirip yasal olarak ihlalin dibine vuranların (tabi bende yapıyorum bunu) gelip bu tarz tepkiler vermesi bizi eğlendiriyor. Eğer ters bir olay olsa zaten bu insanlar her gün mahkemeye verirdi beni.


2 - Sayfa veya sitede kaç kişi çalışıyor
Aslında Cezmikalorifer.com bir eğlence sitesi gibi gözükse de aslında bir blog sitesi. Bütün içeriklerin hazırlığını ben yapıyorum. Günde 8 video sitesi 20'den fazla Facebook sayfası takip ediyorum. Beğendiklerimi indirip logo basıp yükleyip sizlere sonuyorum. Yani kısaca siz bir video sitesi değil bir kişinin zevklerini takip ediyorsunuz. Bunun dışında sitenin altyapısını hazırlayan bir yakınım daha var. Ama içerikler komple benim zevklerime dayanıyor. Diğer siteler gibi başkası video eklesin ben sadece onayla tuşuna basayım gibi bir durum söz konusu değil.

3 - Neden bütün videolara seninmiş gibi logo basıyorsun
Bazılarınız videolara benim çektiğimi belirtmek için logo koyduğumu zannediyor ama zerre alakası yok. İsim bilinirliğini arttırmaya yönelik bir olay bu. İrili ufaklı sitelerden en büyük sitelere kadar çoğu site bunu yapıyor. Bu kişiler umarım paylaştığım haber videolarını da gidip benim çektiğimi sanmıyordur:)

4 - Siyasi şeyler paylaşma admin!!
Sayfanın namı eğlence sayfası olsa da bildiğiniz üzere güncel haberleri de paylaşıyorum. Siyasette bazen bunların içinde oluyor. Yukarıda belirttiğim gibi aslında bu sayfa bir blog sayfası. Yani kişisel zevklerimin ve düşüncelerimin olduğu bir sayfa. Sonuçta ben bir eğlence robotu değilim. Benimde düşüncelerim var ve bazı rahatsızlıklarım olacaktır. Bunu sayfamda paylaşmamdan daha doğal bir şey yok. Ama yinede objektif olmaya çalışıyorum. Akp ile ilgili bişi paylaşınca muhaliflerin "Ooo kaç kilo kömüre anlaştın koyun admin" veya muhalif bişi paylaşınca Akplilerin "Vatan haini dinsiz admin ne verdiler sana" demesi sığ kafalılıktan başka bişi değildir. İnanın siyasetten nefret ediyorum. Ama bu dönemde apolitik olmak çok zor. Öyle olsam bile bu sefer "neden hiç paylaşmıyorsun. Senin ülkenin sorunu değil mi bu" deniliyor. Kısaca kimseye yaranılmıyor. Aynı durum futbol takımları içinde geçerli. Üyeler bir Fenerbahçe'li sanıp tepki gösteriyor bir Galatasaray'lı. Siyasi paylaşımlardada bir gün Chp'li sanıp tepki gösteriliyor bir gün Akp'li. Sanki bir taraf bir tarafı insan olarak görmüyor. Bizi bu hale getirenler utansın.


5 - 650 binden fazla üyen var ama beğeni sayıların çok az
Bu maalesef Facebook'tan kaynaklı. Facebook dış linkleri çok fazla kısıtlıyor. Yani örnek olarak 650 bin kişilik sayfada ilk önce 2000 kişiye gösteriyor. Eğer beğeni gelirse bi 2000 kişiye daha açıyor. Ki bu sayılarında yüzde 80'i gibisi yanda çıkan çoğumuzun kapadığı haber bandında çıkıyor. İçerik ne kadar beğenilirse önemli haber diye daha fazla insana gösteriyor. Yani sen benden veya başka bi sayfadan haber almak için üye oluyorsun ama sana haber gelmesi bir mucizeye dönüşüyor. Bu kullanıcıyı da sayfa sahibini de olumsuz olarak etkiliyor. Facebook bunu daha fazla reklam verelim diye yapıyor. Verelim eyvallah da bir paylaşımı sayfadaki bütün üyelere göstermeye kalksam 3200 liraya patlıyor. Bu da benim için çok büyük para. Ama dış link paylaşan sayfalar arasında paylaştıklarıma gelen paylaşım beğeni sayıları oldukça iyi.

6 - Senin videolarını izleyemiyorum
Şu an dünyanın en iyi video sitelerinden biri olan Dailymotion aracılığıyla sizlere videolarımı sunuyorum. Bundan önce kullandığım player'larda daha fazla sorun yaşıyordum. Ne kullanırsam kullanayım birileri memnun etmem imkansız. Kişisel bilgisayarlarınızdaki hatalar veya kısıtlamalar olsun (eklentiler gibi), bölgesel olaylar olsun illaki birileri bir sorunlar yaşayacaktır. O yüzden bildiğim yoldan gidiyorum. Az sayıda izleyemeyen olsa da emin olun benim içinde can sıkıcı bir durum.


7 - Videolarını neden Youtube'a atmıyorsun
Çünkü Youtube'un telif olayları çok sıkıntılı. Zamanında oraya atıyordum ama 3 şikayette hesabınız kapanıyor. Hesap kapanınca yüzlerce videoyu tekrar yüklemek zorunda kalıyorum. 7 - 8 kere hesabım kapandığı düşünülürse ne kadar boşa zaman harcadığımı hesap edebilirsiniz.

8 - Video önündeki reklamlardan daraldık
Kendini büyütüp para kazanan her video sitesi gibi bende video reklamlara izin veriyorum. Bunun için Dailymotion'ın partnerliğini kullanıyorum. Türkiye girişli üyelere çıkan reklamlarda en fazla 5 - 10 saniye sonra kapat tuşu çıkıyor. Yabancı ülkelerden izleyenlerde veya zenmate gibi eklentiler kullananlarda çıkan yabancı reklamların uzunluğu sinir bozucu kabul ediyorum. Ama bunlar azınlık. Sabahını akşamını bu siteye veren zaatalim bırakında azcık para kazansın:)

9 - Dayı bazen neden eski şeyleri paylaşıyorsun ?
Genellikle Saat 00:00 ile 16:00 arası sonra sitede bulunan eski ama eğlenceli videoları paylaşıyorum.Bunun nedeni bu saatler arasında sayfadaki online üye sayısının az olması ve paylaştığım içerikleri yeterince insanın görememesi. Yinede bu saatler arasında takılan üyeleri paylaşımsız bırakmamak için sitemden paylaşıp dengeleme yapıyorum.Zaten Facebook sağ olsun mevcut üye sayımın en fazla %25′ine paylaşımlarımı yolluyormuş.Tekrar paylaşımlarla daha çok insana ulaşabilirim diye düşünüyorum. Böylece bu güzel paylaşımlardan onlarda yararlanabilir. Ki şuana kadar bu politikamdan büyük verim aldım.


3.981 okunma

ÖNERİLEN YAZILAR