X
Yeni Canavarım : Sony Xperia L - Blog - Cezmi Kalorifer
Yeni Canavarım : Sony Xperia L
9.154 okunma

Yeni Canavarım : Sony Xperia L-1192374839.png


Malum olaylar yüzünden sizlere pek bir şey yazamadım. Ortam biraz da olsa durulmuşken yeni telefonum Xperia L ile tanıştırayım istedim. Şu an çok memnun olduğumdan belki yeni telefon alacaklara bir faydam dokunur.

Pek telefon delisi bir adam olmadığımdan ayda yılda bir (ayda yılda derken 5-6 yılda bir) telefon değiştiririm. Hep de Sony telefonlardan gidiyorum. Bunun nedeni 2003 senesinde aldığım Sony W700i’den çok memnun kalmam ve iPhone gibi piyasa telefonları bir türlü sevememem.

Elime biraz para geçmişken kendime yeni bir telefon alayım istedim. Telefonları incelerken ekmek kadar büyük olan telefonların arasında Xperia L’yi gördüm. Sony olduğundan kan çekiyor bir kere. Nedir bunun özellikleri diye hemen yetkili arkadaşa sordum. 1 GHz Dual-core işlemci (çift çekirdek), 1 gb ram ve benim için en önemlisi bir aktiviteye giderken yanımda fotoğraf makinası taşımama gerek bırakmayacak 8 mp kamera.

Kameranın 8 mp olması dışında ters ışıkta sorunsuz fotoğraflar çekmesi en güzel özelliklerden biri. Misal sevdiceğinizle tatile çıktınız. Birine bizi çeker misiniz diye rica ediyorsunuz. Manzara itibarıyla güneşi arkanıza aldınız ve fotoğrafınızı çektirdiniz. Sonradan baktınız ki sevdiceğiniz ve sizin sıfatınız karanlıktan gözükmüyor. İşte Xperia L burada güneşin fotoğraf üzerindeki hükümdarlığını bitiriyor. Ayrıca ünlü bayan zatlar bikinili pozlarında “Ay ters ışığa yakalanmışım, ondan selülitli çıkmışım” gibi bahanelerini bitiren bir teknoloji bu. Şimdi Hülya Avşar düşünsün!

Telefonun bir diğer özelliği fotoğraf ve video çekerken HDR özelliğinin bulunması. HDR nedir derseniz; fotoğraf çekildiği sırada 3 farklı görüntü kaydedilir. Biri standart görüntü, biri ışığın fazla olduğu alanların engellendiği görüntü, biri de ışığın az olduğu alanların engellendiği görüntü. Bu görüntüler birleştirilerek HDR etkisi oluşturulur. Böylece daha kaliteli fotoğraf ve videolara sahip olursunuz. Bazılarının daha net anlaması için: Megan Fox, Adriana Lima ve Liv Tyler’ın en güzel bölgelerinin bir kadında birleştirildiğini düşünün. :)

Fotoğraf ve video konusunu kapatırken panaromik çekim, fotoğraf efektleri, kırmızı göz engelleme, Youtube diliyle 720p video çekimi gibi özelliklerin yanında, renkleri en doğal haliyle gösteren Mobile Bravia Engine teknolojisi bu telefonda mevcut. Yani bu teknoloji ile fotoğraflarınız ne soluk ne de parlak çıkıyor deyip sizin için Vialand ve evde çektiğim fotoğraflarla sizleri başbaşa bırakıyorum. Hem Ak Gandalf’ım ile tanışmış olursunuz. Fotoğraflardan sonra diğer teknik özellikleri anlatacağım.

Yeni Canavarım : Sony Xperia L-18606132.jpeg

ISO'yu manuel olarak ayarlayarak fotoğraflarınızda ışığa duyarlılığı daha etkin bir biçimde kullanabiliyorsunuz
Yeni Canavarım : Sony Xperia L-1764895922.jpeg

Yazın mahalledeki zalımlarla birlikte girip yüzdüğümüz yarı olimpik yüzme havuzumuz
Yeni Canavarım : Sony Xperia L-1260538154.jpeg

2003 yılında aldığım, yıllarca benim cefamı çeken emektar Sony Ericsson W700i
Yeni Canavarım : Sony Xperia L-1643382775.jpeg

Ak Gandalf'ım Bane'e kafa tutarken
Yeni Canavarım : Sony Xperia L-1470617879.jpeg

Sonradan anlaşıp barıştılar
Yeni Canavarım : Sony Xperia L-2141195423.jpeg

Ak Gandalf sokağın asayişinde (Karşı cinside kesiyor olabilir)
Yeni Canavarım : Sony Xperia L-1391783300.jpeg

Şerefsiz banada iş atıyor. (Bu ilk çektiğim fotoğraflardan biri. Çözünürlüğünü ayarlamamışım ondan kalitesiz çıktı biraz)
Yeni Canavarım : Sony Xperia L-763765105.jpeg

Balık Gözü Efekti ile bir mitinginiz var ve 100 000 kişi mitinginize geliyorsa balık gözü efektini doğru açı ile kullanıp bunu 1 milyon kişi gelmiş gibi gösterebilirsiniz. CKP ile henüz miting yapmadığımdan bu özelliği tam anlamıyla gösteremiyorum sizlere
Yeni Canavarım : Sony Xperia L-868537242.jpeg

Bonus olarak kısa bir video çektim. 720p ile izlerseniz video kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji bloggerı diliyle konuşmak gerekirse fiyat/performansı şahane bir telefon. Hem fotoğrafı iyi çeksin hem sesi şahane olsun hem hızlı bir telefon olsun hemi de keseme göre olsun diyorsanız Xperia L’yi tavsiye ederim.

Haydi sevgiler, saygılar.


9.154 okunma

ÖNERİLEN YAZILAR