X
Yıl 1983. Steve Jobs ile Bill Gates Macintosh Randevu Oyununda Karşı Karşıya - Blog - Cezmi Kalorifer
Yıl 1983. Steve Jobs ile Bill Gates Macintosh Randevu Oyununda Karşı Karşıya
8.581 okunma

Aşağıda izleyeceğiniz video teknoloji dünyası açısından oldukça önemli ve ilginç. 20 yüzyılda yetişmiş iki deha, Steve Jobs ile Bill Gates'in 29 yıl önceki ilişkileri birçok kişinin hayal ettiğinden oldukça farklı. Steve Jobs biyografisini yazan Walter Isaacson'un kelimeleriyle anlatmak gerekirse; "Jobs o sıralar kraldı, Gates ise saray adamıydı. 1984’te Apple 1.5 milyar dolarlık yıllık satış yapacaktı, Microsoft ise sadece 100 milyon dolarlık."

Yıl 1983, sahne için yaratılmış olan Steve Jobs, "Macintosh Yazılımı Randevu Oyunu" adında bir etkinliği yönetiyor. Yazılımcılar Jobs'ı Macintosh'a olan bağlılıklarıyla etkilemeye çalışıyor. Jobs gerçekten kral gibi. Oyunun yarışmacılarından olan Bill Gates ise Macintosh için yazılım yazan birçok firmadan birinin kurucusu. Ancak kendine güveni, söylediklerini ifade ediş biçimi dehasının pırıltılarını yansıtıyor.

Bu videodaki etkinliği izleyen yıllarda neler olacağını da hatırlatalım:

Steve Jobs Microsoft Excel’in tüm kullanım haklarını iki yıllığına sadece Macintosh’a vermesi konusunda Gates'i ikna edecek. Ve 2 yılın sonunda Jobs'ın korktuğu şey başına gelecek. Microsoft Macintosh’un grafik kullanıcı arayüzünü kopyalayıp kendi versiyonunu üretme kararı alacak. Yani Windows'u.

Steve Jobs çıldıracak, ancak yasal olarak Microsoft'un haklı olduğunu yıllar süren davalar ispat edecek.

Steve Jobs Apple'dan kovulduktan sonra NEXT'i kuracak. Jobs, bir dev haline gelen Bill Gates'e gidip birlikte çalışmayı istediği zaman ise Microsoft kurucusu oldukça acımasızca onu geri çevirecek. NEXT için uygulama yazacak diğer firmaları da vazgeçirmek için elinden geleni yapacak.


 


8.581 okunma

ÖNERİLEN YAZILAR