X
Fıkra Gibi Takım: San Marino - Blog - Cezmi Kalorifer
Fıkra Gibi Takım: San Marino
5.072 okunma

En alttaki Şampiyon San Marino şarkısını dinledikten sonra San Marino hakkında bişiler yazasım/araştırasım geldi.O yüce ruhu hissetmek için ilk iş San Marino taraftarı olmaktı.Bundan dolayı Facebook'ta ki San Marino sayfasına hemen üye oldum.Bozbaykuşlardan daha az taraftarı olan (81) takımın artık bende bir üyesiydim.O ruhu az nebze hissettim.Peki bu San Marino'nun hikayesi neydi.Sizler için derledim yeğenlerim.Adamlar ilk beraberlikleri bizimle.İlk ve tek galibiyetlerini ise 2004 yılında almışlar.Bir elemede en çok attıkları gol ise 3.

San Marino Maç Öncesi Hazırlıklar (ekşi sözlükten alınmıştır):
Takımları esnaf ve zanaatkarlardan oluşan ; marangoz, tesisatçı, manav, kasap gibi iş erbabı şahısların mesai bittikten sonra hep beraber toplaşıp mavi beyaz o kutsal formayı giymelerine san marino milli futbol takımı denir. evet hepimizin bildiği bu gerçek ve bunların hepsinin arkasında ise başarılı teknik adam, yılların tecrübesi, kurt hoca ?giampaolo mazza var. maç öncesinde ağırlıklı olarak top çeviren, paslaşan san marinolu futbolcular şut çalışmasını vakit kaybı olarak gördükleri için şut çalışmaz.

ilk 18 genelde takımdan ayrı düz koşu yapar ki dünyada bunu yapan 3-5 takım vardır. amerikan samoa, andorra gibi fantastik takımlar da san marino ile aynı taktiği kullanırlar. bütün futbolcular, belli bir taktiğe bağlı kalmaksızın ve kurt hoca ?giampaolo mazza'nın vermediği taktiklere bağlı kalarak öyle kendilerince halı saha maçındaki kel ve göbekli abiler gibi ısınma hareketleri yaparlar. kondisyonerleri san marino sağlık ocağından vincenzo abidir, aslen hademe olarak başladığı kariyerini kendini geliştirerek yardımcı doçent doktor olarak san marino merkez mahallesi sağlık ocağında hizmet vermektedir. bunun dışında san marino futbol federasyonu başkanı alessandro norisikko tarafından takıma kondisyoner olarak atanmıştır.

norisikko'nun geçtiğimiz aylarda san marino premier liginde aldığı radikal kararlar çok tartışılmış, özellikle "atan alır beyler." kuralı premier lig'e yeni bir soluk getirmişti. maç öncesi hazırlıklarda da bu kural geçerlidir. san marino milli futbol takımı basın sözcüsü gianfranco amabasador bu yüzden "şut çalışmamız daha iyi. zaten maçta şut çekemiyoruz, açıkçası şut çekmeyi de pek bilmiyoruz. şimdi vursak tee ebesinin örekesine atacağız. o bakımdan böyle iyi." diye bir açıklamada bulunmuştu.

gel gelelim son mevzu olan maç öncesi ve devre arası konuşmalara. ?giampaolo mazza reyizin en hakim olduğu husus budur. takımını ateşleyen ve son derece gaz veren konuşmalarıyla bilinir. "gidin ve bu maçı kazanın ! oyununuz tam bir hayal kırıklığı !" şeklinde iğneleyici sözleriyle takımına gaz verir ve elinden geleni yapar. tabi ilerleyen yıllarda bu husus "beyler bokunuzun üzerindeki fındığı yiyeyim 1 puan alın, taşak oğlanı olduk. avrupa'da kimse yüzümüze bakmaz oldu. ne olur lan? bari liechtenstein'ı yenin amına çaktıklarım." gibi laflara yerini bıraksa da ara ara "kesinlikle sorun istemiyorum, iddaa'da alt oynadım 2 golden fazla yemeyeceksiniz !" gibi cümlelere de bırakır.

yani özetle bambaşka bir atmosfer vardır san marino maç öncesi hazırlıklarında.

San Marino Hakkında Biraz Bilgi:

San Marino Millî Futbol Takımı San Marino'yu uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır. Avrupa'nın en zayıf takımlarından biri olan San Marino Millî Takımı tarihindeki tek galibiyeti 2004 yılında Lihtenştayn Millî Futbol Takımı'nı yenerek elde etmiştir. 32.000 kişilik nüfüslarının getirdiği dezavantaja rağmen ülkelerini gururla temsil etmektedirler. Gelmiş geçmiş en önemli futbolcuları Massimo Bonini'dir. Bonini, 80'li yıllarda Juventus ve İtalya Millî Futbol Takımı'nda (özel izinle) oynamış ve bir ara San Marino teknik direktörlüğü yapmıştır.

San Marino Futbol Federasyonu 1931'de kurulsa da 1986'ya kadar bir millî takım oluşturmadılar. 1986'de Kanada'nın Olimpik milli takımıyla resmi olmayan bir turnuvada ilk maçlarına çıktılar. 1988'de FIFA ve UEFA'ya katıldılar. Bundan önce San Marinolu futbolcular, İtalyan uyruklu sayılıyorlardı.

İlk resmî maçlarını 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde İsviçre'ye karşı oynadılar. Maçı 4-0 kaybeden San Marino, sonraki 7 maçı da kaybetti. Deplasman maçlarında en az 4 fark yediler. Tek gollerini kendi sahalarında Romanya'ya 3-1 kaybettikleri maçta penaltıdan attılar ve toplamda 33 gol yediler.

İlk Dünya Kupası elemeleri olan 1994 FIFA Dünya Kupası elemelerinde İngiltere, Hollanda, Norveç, Polonya ve Türkiye'den oluşan bir gruba düştüler. İlk maçta Norveç'e 10-0 yenildiler. Türkiye'ye 4-1 yenildikleri maçta, pentalı dışındaki ilk gol, ilk deplasman golü ve ilk Dünya Kupası elemeleri golünü attılar. Rövanşında 0-0 beraber kalarak da ilk puanlarını kazandılar. Son maçları olan İngiltere maçında Davide Gualtieri Dünya Kupası elemeleri tarihinin en hızlı golünü 8,3 saniyede atarak tarihe geçti. Ancak maçın sonunda İngiltere'ye 7-1 yenilmekten kurtulamadı. Elemeleri bir puan ve yenilen 44 golle tamamladılar.

Euro 96 elemelerinde de benzer sonuçlarla karşılaştırlar ve her maçı kaybettiler. Finlandiya'ya deplasmanda 4-1 yenilirken Avrupa elemelerinde deplasmanda attıkları ilk gole imza attılar. Öteki gollerini Faroe Adaları'na 3-1 yenildikleri maçta attılar. Rövanş maçındaysa 3-0 yenildiler ve Faroe Adaları, böylece tarihinin en farklı skorunu elde etti. Faroe Adaları, grupta 6 puan toplamıştı ve hepsi San Marino galibiyetlerinden geldi.

1998 FIFA Dünya Kupası San Marino standartlarına göre bile kötü geçti. Tüm maçları üç ya da daha fazla farkla kaybettiler ve bir gol bile atamadılar. Bu tek gol atamadıkları Dünya Kupası elemeleri oldu. Euro 2000 elemelerinde de bütün maçlar mağlubiyetle sonuçlandı. Galibiyete en yaklaştıkları maç, 18 Kasım 1998'deki 1-0'lık Kıbrıs mağlubiyetiydi.

2002 FIFA Dünya Kupası elemelerinde ilk deplasman puanını Letonya ile 1-1 berabere kalarak aldı. Grupta attıkları üç gol (biri 10-1'lık Belçika mağlubiyetinden gelse bile) onların rekoruydu. Euro 2004 elemelerinde 8 maçı da kaybedip gol atamadılar. Evlerindeki Letonya maçında beraberliğe çok yaklaşsalar da son dakika golüyle 1-0 yenildiler.

Tarihinin ilk ve tek galibiyetini, 2004 Nisan'ında oynadığı 65. maçta (hazırlık maçında) Liechtenstein'ı Andy Selva'nın 15. dakikada attığı golle 1-0 kazanarak aldılar. 2006 Dünya Kupası elemelerinde de bir farklı Litvanya ve Belçika yenilgileri dışında farklı yenilgiler aldılar.

Euro 2008 elemelerine Almanya'ya 13-0 yenilerek başladılar. Kendi sahalarında İrlanda, Güney Kıbrıs ve Galler'e tek farklı yenilseler de 12 maçta 2 gol atıp 57 gol yiyerek sonuncu oldular. 2010 FIFA Dünya Kupası elemelerinde günümüze kadar oynanan 6 maçı da kaybettiler. Polonya'ya 10-0 yenilerek Polonya tarihinin en farklı maçı rekorunu kırdılar. Toplamda 25 gol yediler ve Slovakya karşısında aldıkları 3-1'lik yenilgide tek gollerini attılar.

Yazıyı son olarak o dönem 0 puan, 0 gol ve -53 averajla grubu tamamlayan San Marino'nun forveti Andy Selva'nın sözleri ile kapatıyorum:

 "Top ayağıma 63 kez geldi, hepsinde de santra yaptım. "

 

Türkiye - San Marino: 4-1 (1992) :


 

 

Murat Akay - Şampiyon San Marino:


Forza San Marino sayfasının hazırladığı san marinoyu tanıtan video:)

 

 


5.072 okunma

ÖNERİLEN YAZILAR